
Pomimo, że zmiany w zasadach wystawiania faktur do paragonów miały miejsce już ponad pół roku temu, większość osób nadal popełnia błędy narażając się na kary ze strony aparatu skarbowego.
Przypomnijmy, że fakturę można wystawić do paragonu bez żadnych problemów tylko dla osoby fizycznej (bez NIP). Zasadą jest tu jedynie to, że do własnej kopii faktury zawsze podpinamy wystawiony paragon i taki komplet oddajemy do biura rachunkowego.
Nieco bardziej skomplikowanie jest w przypadku dokumentów dla firm. Kupujący musi tu już w momencie decyzji o zakupie poinformować, że będzie potrzebował faktury dla podmiotu gospodarczego. Nie możemy wtedy wystawić najpierw paragonu, a potem faktury! Wystawiamy od razu fakturę bez generowania paragonu. Jeśli wcześniej klient dostał już paragon (a nasza kasa nie może generować faktur z NIP-em nabywcy), to nie ma prawa żądać faktury. Jeśli ulegniemy i wystawimy taki dokument, podlegamy karze.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nasza kasa fiskalna pozwala na paragonie umieścić NIP kupującego. Wtedy paragon do kwoty 450 zł jest fakturą uproszczoną. Możemy do niego wystawić normalną fakturę, zatrzymując jednocześnie oryginalny paragon (z NIP) i dopinając go do kopii faktury oddawanej do biura.
Poniżej zamieszczamy grafiki pozwlające krok po kroku wykonać sprzedaż bez pomyłki.


